Klinika Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej

Etatowi nauczyciele akademiccy

- Prof. dr hab. med. Jacek Mackiewicz

- dr n. med. Izabela Łasińska

- lek. Ilona Bar-Letkiewicz

- lek. Łukasz Galus 

- lek. Marek Kotlarski

 

Pozostali lekarze pracujący w Oddziale Klinicznym

- lek. Dagmara Henclewska

- lek. Sebastian Woźniak

 

 Opis Oddziału Klinicznego

 

Oddział dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną składającą się z lekarzy specjalistów onkologii klinicznej oraz specjalistów chorób wewnętrznych jak i pielęgniarek onkologicznych.

Zespół lekarski stanowi:

- 6 specjalistów w zakresie onkologii klinicznej

- 7 rezydentów specjalizujących się w onkologii klinicznej

Zespół pielęgniarski to 17 osoby w tym 8 ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.

 

Oddział Kliniczny zajmuje się diagnostyką i leczeniem systemowym (farmakologicznym) chorych na nowotwory złośliwe. Leczenie systemowe obejmuje chemioterapię, hormonoterapię, immunoterapię oraz terapię celowaną. Leczenie w Oddziale Klinicznym realizowane jest w ramach hospitalizacji jednodniowej, hospitalizacji wielodniowej jak i w warunkach ambulatoryjnych (poradnia). W Oddziale Klinicznym leczeni są chorych na wszystkie typy nowotworów litych poza nowotworami kobiecego układu płciowego i rakiem płuca. Ponadto, Klinika specjalizuje się w leczeniu chorych na czerniaka, raki skóry, nowotwory przewodu pokarmowego, narządów głowy i szyi, tkanek miękkich i kości, nowotwory układu wewnątrzwydzielniczego oraz układu moczowego. Oddział Kliniczny dysponuje 26 łóżkami szpitalnymi do hospitalizacji wielodniowej (w tym cztery łóżka o intensywnym nadzorze medycznym) i 8 do hospitalizacji jednodniowej. Przy Oddziale Klinicznym funkcjonuje również Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Skóry, który świadczy wielospecjalistyczną (dermatolog, chirurg onkologiczny, onkolog kliniczny) opiekę onkologiczną obejmującą diagnostykę oraz leczenie chorych na nowotwory skóry.

Poza terapią standardową w Oddziale prowadzone są badanie kliniczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo nowych leków przeciwnowotworowych. Dzięki badaniom klinicznym chory ma możliwość otrzymywania nowatorskiej, eksperymentalnej terapii przeciwnowotworowej. W ramach Oddziału Klinicznego, funkcjonuje Uniwersytecki Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz, w którym są realizował badania własne – inicjowane przez badacza – (Investigator Initiated Studies) oraz są prowadzone badania komercyjne.

 

Nauka i dydaktyka

Działalność naukowa Kliniki Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej to ponad 100 publikacji z zakresu onkologii, immunologii nowotworów oraz biologii molekularnej. Obecnie w Klinice prowadzone są liczne projekty badawcze obejmujące: (i) poszukiwanie czynników prognostycznych i predykcyjnych w leczeniu nowotworów litych; (ii) wdrażanie leczenia onkologicznego na podstawie analiz genomowych guzów; (iii) optymalizacja leczenia żywieniowego u chorych na nowotwory poddanych leczeniu systemowemu; (iv) badanie wpływu sarkopenii na skuteczność i toksyczność immunoterapii i terapii celowanej u chorych na nowotwory; (iv)  optymalizacja immunoterapii u osób starczych chorych na czerniaka; (v) ocena skuteczności i toksyczności terapii onkologicznych w badaniach przedklinicznych; (vi) ocena mechanizmu działania długich niekodujących RNA w różnych typach nowotworów oraz (vii) badanie wpływu mikrobiomu na efektywność immunoterapii oraz opracowanie metody jej wspomagania; (viii) ocena progastryny w osoczu krwi jako czynnika prognostycznego u chorych na czerniaka poddanych immunoterapii;  (ix) ocena wartości prognostycznej czynników związanych z hipoksją w guzach pochodzących od chorych na czerniaka leczonych anty-PD1. Badania finansowane są z grantów NCN oraz NCBR. Niektóre projekty są finansowane przez ośrodki zagraniczne, z którymi współpracuje Klinika.

Działalność dydaktyczna prowadzona w Klinice obejmuje następujące zajęcia ze studentami: Onkologia, Wydział Lekarski; Onkologia Kliniczna, Biotechnologia Medyczna, Wydział Medyczny; Immunologia, Wydział Farmaceutyczny; Badania kliniczne; Biotechnologia Medyczna, Wydział Medyczny; Procesy rejestracji leków i prawo farmaceutyczne, Biotechnologia Medyczna, Wydział Medyczny.

Zobacz także